Piyano Taşımacılığı

20 yılı aşkın süredir sektörün liderlerinden...

Piyano Nasıl Taşınmalı?

Piyano, tuşlarından kaynaklı sahip olduğu karmaşık mekanizması ile tellere vurularak ses çıkaran klavyeli bir çalgıdır. Yapım şekli ile kuyruklu ve konsol piyano olarak iki çeşidi vardır. Piyano sahip olduğu hassa ve karmaşık mekanizması nedeniyle taşınırken fazlasıyla özen gösterilmesi gereken bir objedir. Taşınırken hem çok iyi paketlenmeli hem de çok dikkat edilmelidir. Profesyonel destek alınması en doğru karardır.

Profesyonel piyano taşımacılığı desteği alamıyorsanız eğer. Piyanonun taşınırken kullanılacak kapı, kolidor ve merdivenler ölçülmeli piyano taşımasının nasıl yapılacağı belirlendikten sonra işe başlamalıdır. Önce sökülebilecek parçalar varsa piyanodan sökülüp daha sonra doğru paketleme ile taşınabilecek bir hale getirilmelidir. Piyano taşımacılığı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler.

Piyano Taşıması Nasıl Yapılır?

Konsol piyano kuyruklu piyanoya göre daha kolay taşınmaktadır. Konsol piyano, genellikle battaniye veya kalın örtülerle sarılarak paketlenir. Konsol piyanoyu taşıma sırasında tekerlekli bir taşıyıcı ile taşımak hem piyanoya gelecek zararı en aza indirir hem de kolay bir yöntemdir.

Konsol Piyano Nasıl Taşınır?

Bir konsol piyano yaklaşık 130 kg ile 250 kg arası ağırlığa sahiptir. Hem ağırlığı hem de hassas ve karmaşık mekanizmaları taşımayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle piyano taşımacılığı yaparken iyi bir planlama yapılmalı ya da profesyonel şirketlerden destek alınmalıdır. Taşınırken hiçbir parçası zarar görmemeli, son derece dikkatli ve hassas bir şekilde taşıma yapılmalıdır. Biraz fazla sabır ve özen göstererek piyanoyu nakliye firmaları olmadan taşımakta mümkündür. Fakat işi bilen bir profesyonelin taşıması her zaman daha doğru ve kolay olacaktır.

Kuyruklu Piyano Nasıl Taşınır?

En küçük kuyruklu piyano yaklaşık 250 kg ağırlığındadır. Konsol piyanolara göre daha ağır ve hassas olmaları sebebi ile daha özenle taşınması gerekmektedir. Bu sebeple paketleme yapılırken iki kat paketlenmesi daha doğru olacaktır.

Konsol piyanolardan farklı olarak kuyruklu piyanonun paketlenmeden önce ayaklarının sökülmesi ve dik bir şekilde taşınmaları gerekmektedir. Bu sebeple kuyruklu piyano mutlaka profesyonel destek alınarak piyano taşımacılık yapılmalıdır. Bir düşme ya da çarpmada piyanonun iç mekanizması bozulabilir. Mutlaka tekerlekli taşıyıcı ve paket kullanılmalı ve dik olarak taşınmalıdır. Minimum 5 kişilik ekiple birlikte taşınması en sağlıklısı olacaktır.

Piyano Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak profesyonel piyano taşıyıcılarından bilgi alınması gerekir. Bu hizmetin fiyatının yüksek olduğunu düşünerek fiyat almaktan çekinmemek gerekir.

1. Bir battaniye ile piyanoyu iyice sarıp battaniyeyi koli bandı yardımıyla sabitlemek. Bu piyanonun olası sürtünmelerde çizilmemesi için oldukça önemlidir.

2. Geniş palet ve tekerlekli taşıyıcı ile taşımak. Eğer piyano kendinden tekerlekli ise piyanoyu paletin üzerine yerleştirdikten sonra tekerlekleri kilitlenmelidir. Böylece hareket etmesi önlenmiş olunacaktır.

3. Piyanoyu tekerlekli taşıyıcının üzerine yerleştirdikten sonra her tarafında bir kişi olacak şekilde yavaş hareketlerle taşınmaya başlanmalı. Ve ne kadar çok insan olursa taşıması o kadar kolay olur.

4. Piyanonun yükleneceği aracın yeterli büyüklükte olmasına çok önemlidir.

Piyano ile Yolculuk

Piyano ile yolculuğa başlanıldığında kamyon şoförünün yolun her ayrıntısını bildiğinden emin olmak gerekir. Yeni yerine taşımak amacıyla kamyona yüklenmiş bir piyano yolculuk sırasında ki fazla engebeli yol sebebiyle de zarar görebilir. Zorlu süreci atlatıp merdivenlerden indirip dar kapılardan geçtikten sonra piyanonun araçta zarar görmemesi için kullanılacak yolların ve güzergahın iyi biliniyor olması gerekmekte. Çok engebeli, dik ve yokuş yollarda kaçınmakta fayda var.

Piyano Taşıma Fiyatları

Evden eve nakliyat firmaları diğer eşyaların haricinde piyano ve kasaların taşınması için ekstra ücret talep ederler. Çünkü bu iki eşyanın taşınması hem oldukça çok zor hem de çok daha fazla sorumluluk gerektirdiği için.

Bu zorlu süreçleri tek başınıza çözmek zorunda değilsiniz  Gemicioğlu Nakliyat olarak sizler için en profesyonel piyano taşımacılığı hizmetini sunuyoruz.

YUKARI