Parsiyel (Parça) Eşya Taşımacılığı

20 yılı aşkın süredir sektörün liderlerinden...

Parsiyel (Parça) Eşya Taşıma

Parsiyel taşımacılık ticari bir taşıma faaliyetidir. Parsiyel kelime anlamı olarak parça demektir. Aynı hat üzerinde bulunan firmaların taşınması gereken eşya ya da mallarının aynı taşıma aracı ile transferine verilen isimdir. Buradaki esas amaç maliyetten tasarruf sağlamaktır.

Parsiyel eşya taşımacılığında bir firma ya da kişinin taşınacak eşyaları bir aracı tamamen doldurmayabilir. Bu şekilde olduğunda az eşya için büyük bir araca ödenecek ücret maliyeti karşılamayacaktır. Aynı güzergahta taşıma yapılacak başkaca firmaların eşyaları da var ise aynı araca yüklenerek maliyetler düşürülür.

Parsiyel taşımacılığın ana mantığı bu doğrultuda işlemektedir. Bu taşımacılık türünde kamyon, kamyonet, tır gibi çok çeşitli araçlar ile transfer yapılabilir. Parça eşya taşıma sistemini kullanarak firmalar yüksek oranda taşıma maliyetlerini düşürebilir ve bu yolla kar sağlayabilirler.

Parsiyel Taşımacılığın Çeşitleri

Parsiyel eşya taşımacılık pek çok güzergah üzerinden yapılabilmektedir. En çok kullanılan ve temel olan sistem karayolu taşımacılığıdır. Yurtiçi parsiyel taşımacılık için karayolu en uygun seçenek olarak karımıza çıkmaktadır.

Eşya alımı yapılacak olan firmaların bilgileri derlenir ve bir sıralama yapılır. Bu planlama taşımacılık dilinde rut planı olarak geçmektedir. Rut planı sonrasında eşya ya da paketlerin alımı mevcut araç ile sağlanır. Planlanan doğrultuda teslimatların karışıklığa mahal vermeyecek en düzenli şekilde yapılması gerekmektedir. Parsiyel eşyaların kargo taşımacığı için de genellikle havayolu kullanılmaktadır.

Havayolu kullanımı yurtdışı gönderimleri için tercih edilen bir yöntemdir. Gümrüklü olan tüm malların kargo taşımacılığını havayolu ile sağlamak mümkündür. Yurtdışı liman taşımacılığı için kullanılan bir başka yöntem denizyoludur. Denizyolu kullanılarak liman transferleri için parça eşya taşıma hizmetinden faydalanılabilmektedir.

Denizyolu için genellikle büyük yüklerin taşınabileceği gemi taşımacılığı kullanılmakta ve parsiyel yükler gemiler ile transfer edilmektedir. Demiryolu ile de parsiyel taşıma yapılabilmesine karşın zaman açısından çok elverişli olmadığından fazla tercih edilmemektedir. Burada da vagon kiralanarak parsiyel taşıma yapılabilmektedir.

Parça Eşya Taşımacılığı Avantajları

Parsiyel taşıma sayesinde firmalar mali tasarruf sağlarken aynı anda zamandan da tasarruf sağlayabilmektedir. Firmaların zamanının da para kadar değerli olduğu günümüzde taşımacılık faaliyetleri çok önemli yer tutmaktadır.

Yıl sonu maliyet hesapları yapılırken en düşük rakamlara ulaşmak için en iyi yöntemler seçilmeli ve doğru planlama yapılmalıdır. Firmanın bünyesine ait kullanılan bir nakliye firması ile yüksek bütçelere çalışmak doğru olmayacaktır. Bunun yerine parça eşya taşımacılığı firmalarından azami fayda sağlanabilir. Bu taşıma yöntemi sayesinde firmalar 4-5 kata varan maliyet avantajlarından faydalanabilmektedir.

Pariyel taşımada zaman ve maliyeti düşüren önemli kriterlerden birisi son yüklenen ilk çıkar mantığıdır. Lifo (last in first out) olarak tabir edilen bu yöntem ile ilk teslim edilecek eşyalar araca en son yüklenmektedir. Böylece doğru, iyi zamanlanmış ve kaliteli bir transfer planlaması oluşturulmaktadır. Bu şekilde firmaların eşyalarının karışması gibi bir durum da söz konusu olmamaktadır.

Parsiyel Taşımacılık Hesaplamaları

Tüm taşıma sistemlerinde hesaplama yapılırken, taşınacak eşyanın ağırlığının yanı sıra hacmi de önem arz etmektedir. Ağırlığı yüksek bir paketin boyutları çük küçük olabileceği gibi, hafif bir paket çok büyük ebatlarda olabilir.

Parsiyel yükün hesaplaması yapılırken belirli çarpanlara dikkat etmek gerekir. Parsiyel yük metre küp cinsinden hesaplanır. En*boy*yükseklik*adet şeklinde hesaplaması yapılmaktadır. Ancak kullanılacak taşıma yoluna göre hesaplama detayları değişkenlik göstermektedir.

Karayolunda 1 m3 tonajı 333 kg gelirken, denizyolunda 1 m3 tonajı 1 ton olarak ölçümlenmektedir. Havayolunda ise 1 m3 167 kg olarak hesaplanmaktadır. Bu doğrultuda küçük ölçekli taşımalarda karayolu ile parsiyel taşımacılık diğerlerine göre en avantajlı yöntem olarak düşünülebilir. 

Gemicioğlu Nakliyat olarak parsiyel eşya taşıma hizmeti vermekteyiz.Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için lütfen bize ulaşınız.

YUKARI